Historia

URSUS-logo

HISTORIA

WikipediaZakłady Mechaniczne URSUS powstały w 1893 roku pod nazwą „Przemysłowe Towarzystwo Udziałowe” działając w Warszawie. Od 1907 roku firma zaczyna funkcjonować pod znaną dziś marką URSUS, odwołującej się wówczas do postaci znanej z powieści Quo Vadis napisanej przez Henryka Sienkiewicza. Pierwszym zadaniem firmy była produkcja armatury przydatnej dla przemysłu. Później rozszerzono działalność o budowę silników spalinowych. Inną ze sfer działalności była budowa, przebudowa i remont samochodów ciężarowych, także na potrzeby wojska (po 1918 roku). To wówczas powstały zakłady URSUSA w Czechowicach, które dziś są częścią m.st. Warszawy. To także w II RP wyprodukowano pierwszy polski traktor, tzw. ciągówkę, czyli URSUSA 1922. Do 1939 roku w tych zakładach wyprodukowano setki ciężarówek, a nawet czołgi. W trakcie wojny Niemcy przestawili fabrykę na cele wyłącznie zbrojeniowe.

WikipediaNowy czas dla URSUSA przyszedł po 1945 roku, kiedy to zakłady zostały znacjonalizowane. Wówczas opracowano traktor URSUS C-45, oparty na konstrukcji niemieckiego Lanz Buldoga. Później pojawił się także URSUS C-308, który miał charakter ogrodniczy. C-45 produkowano do 1954 roku i sprzedano w Polsce kilkanaście tysięcy sztuk tego modelu. 6000 takich traktorów trafiło na eksport, m.in. do Brazylii. Traktor nie był najsprawniejszą konstrukcją, a jego nabywcami były głównie powstające Państwowe Gospodarstwa Rolne. W trakcie jego produkcji cały czas pracowano nad nowoczesną technologią, która zastąpiłaby niewydajną maszynę.

ursus_340Odpowiedzią na to była konstrukcja URSUSA C-325, który był podstawą do stworzenia późniejszych C-328 oraz C-330. Do dziś ten traktor jest uważany za podstawę sukcesu zakładów URSUSA. Był wyśmienitym towarem eksportowym. Ze zmianami produkowany był aż do 1993 roku. Miał jednak zasadniczy minus- był ciągnikiem lekkim, zbyt słabym dla dużych gospodarstw. To pociągnęło inżynierów URSUSA do zbudowania ciągnika średniego, czyli URSUSA C-340, który został bazą późniejszych C-355 i C-360. Traktor ten był szybko modernizowany, bo już w 10 lat po jego premierze pojawiły się nowiutkie egzemplarze URSUSA C-360. Popularna „sześćdziesiątka” produkowana była do 1992 roku, a w odmianie z silnikiem Perkinsa do roku 1995. W tym okresie w zestawie URSUSA pojawił się ciągnik ciężki, tzn. URSUS C-385, który produkowany był do 1981 roku.

ursus-mf235Prawdziwy rozkwit URSUSA to lata 80. XX wieku, kiedy w wachlarzu pojawia się wiele ciągników ciężkich, m.in. URSUS 1614. Wszystkie inne modele otrzymują usprawnienia, co widać choćby poprzez model C330M. W tym okresie sprzedaż fabryki rośnie, a traktory są eksportowane na cały świat. To wówczas podpisano umowę licencyjną z firmą Massey-Ferguson, na mocy której ciągniki tej ostatniej firmy powstawały w polskich zakładach. Po ukończeniu współpracy licencyjnej w fabryce w Warszawie produkowano nadal traktory używając nazwy URSUS. W tym czasie najbardziej znane modele to 2812 i 3512, które w gruncie rzeczy zastąpiły URSUSA C-330 i URSUSA C-360.

ursus.com.plW XXI wieku marka URSUS świętowała więcej porażek niż sukcesów. Pojawiły się nowe modele ciężkich ciągników, brakowało jednak strategii dla marki, która doprowadziła do stagnacji i ostatecznie do upadku zakładów URSUSA. Z gigantycznego konsorcjum pozostała masa upadłościowa warta zaledwie 15 milionów złotych, bo za tyle markę URSUS kupiło konsorcjum POLMOT-WARFAMA i przejęło prawa do produkcji traktorów marki URSUS.